Takovej barevnej vocas letící komety

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem,  Z naší tvorby  /  

Z vedlejší střižny se během léta po několik týdnů ozýval nezaměnitelný zpěv a piano Filipa Topola. Střihový dokument Václava Kučery vznikl pod rukama střihače Viléma Šraila. Film měl premiéru 24.září 2015. Vznikal z úcty a lásky k neobyčejné osobnosti, Filip žil svůj život naplno a díky tvorbě Psích vojáků jsme s ním mohli sdílet mnoho emocí i hudebních nápadů. FIlm právě vyšel také na DVD. Takovej barevnej vocas letící komety se to jmenuje.

dvd_topol

“Když svým charismatem a dílem dokážete sáhnout do duše někomu, koho ani osobně neznáte, můžete v jeho životě hrát spoustu rolí. Možná jste pro něj něco jako starší brácha, platonický milenec, dobrý kamarád, nedostižný vzor…každopádně důležitý člověk. Filip Topol byl takovým vzdáleným přítelem tisíců lidí několika generací. Když odešel, zůstalo mimořádné dílo, ale také touha dozvědět se víc o tom, jaká vlastně tahle výjimečná osobnost byla. To je ostatně patrné z reakce fanoušků, kteří prostřednictvím serveru Hithit složili dohromady skoro půl milionu korun a umožnili vznik filmu. I my máme Filipa Topola moc rádi a i my chceme, aby nám ještě povídal o hudbě, o životě, o láskách a radosti a smutku. O tom, jak to všechno souvisí a jedno bez druhého nemůže být. Proto jsme v tomto případě nad distribucí vůbec neváhali.”
Jan Noháč, Aerofilms

Charismatický a všestranně talentovaný umělec na sebe začal strhávat pozornost již od svých třinácti let, jeho potřeba svobodného vyjadřování však v komunistickém Československu brzy narazila. Filipovi a jeho mladé kapele tak nezbylo, než se na deset let přesunout do alternativního prostředí undergroundové scény. Snímek odkrývá, jak se v životním osudu a postojích Filipa Topola odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. Celým filmem prostupují písně, které sám Filip Topol označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech.

TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY
Česká republika 2015, 101 minut
scénář a režie: Václav Kučera
námět: Romek Hanzlík, Václav Kučera
kamera: Diviš Marek
hudba: Psí vojáci
střih: Vilém Šrail
výkonní producenti: Romek Hanzlík, Václav Kučera, Petr Koza
koproducenti: Česká televize, Indies MG, Bio Art Production, Václav Kučera
distributor: Aerofilms, s.r.o.

Reportáž o filmu Takovej barevnej vocas letící komety (Česká televize)

filip_topol_1

ROZHOVOR S REŽISÉREM VÁCLAVEM KUČEROU

Když se vám naskytla možnost režírovat film o Filipu Topolovi, musel jste se rozmýšlet, zda do toho jít nebo jste měl hned jasno?

S Romkem Hanzlíkem jsme udělali již několik dokumentů. Když mi zavolal uprostřed léta 2013, že chce natočit film o Filipovi, nebylo co rozmýšlet, protože já jsem to chtěl taky. Mám rád jeho hudbu, texty. Je to jedinečné.

Znal jste se s Filipem osobně? Jak se váš vztah odrazil ve filmu?

Když jsem si před pár lety přečetl novelu Filipa Topola Mně13, uvědomil jsem si, že jsem ho poprvé viděl v roce 1978 v Malostranské kavárně, kam jsem si chodíval číst. On se tam často objevoval buďto sám nebo s partičkou. Zaujalo mě, že kluk, který vypadá na třináct, kouří dýmku a čte si v kavárně. Já jsem tehdy dělal to samé, ale mě bylo dvacet sedm. Seznámili jsme se ale mnohem později, počátkem devadesátých let. Několikrát jsem s Psími vojáky natáčel do různých hudebních pořadů Čt. Měli jsme také točit video klip, ale pak nebyly peníze, tak z toho sešlo. Filip účinkoval v mém dokumentu Hudba Praha, Jasná páka. Všechna setkání s ním byla pracovní. Jako člověka jsem ho vlastně poznal až při natáčení našeho filmu.

Jak vznikla myšlenka, že ve filmu budou čteny úryvky právě z knihy Karla Klenotníka cesta na Korsiku?

Od počátku jsme chtěli ve filmu vyzdvihnout Filipův všestranný talent. Kromě hudby psal poezii, kreslil a napsal několik novel. Karla Klenotníka cesta na Korsiku není jediná četba ve filmu. Jsou tam ještě tři úryvky z novely Mně13 v podání čtrnáctiletého herce a ukázka z povídky Den a noc v interpretaci Filipovy přítelkyně Sylvie. Vzhledem ke své autobiografičnosti posouvají zmíněné ukázky příběh dopředu a nasvěcují určité období života Filipa Topola.

Jak podle vás tvorba Filipa Topola ovlivnila českou kulturní scénu?

Jak Filipova tvorba ovlivnila českou kulturní scénu to nevím. Mně osobně ale hodně dala.

Filip Topol

ROZHOVOR S PRODUCENTEM A TVŮRCEM NÁMĚTU ROMKEM HANZLÍKEM

Kdy vás napadlo, že natočíte film o Filipovi Topolovi?

Nápad pustit se do filmu přišel sám od sebe. Ten konec nastal tak rychle a nečekaně. Uprostřed věty. Měl jsem pocit, že nebylo vše řečeno, nemohl jsem se smířit s tak nenadálým koncem. Ani nevím, jak to přišlo, a najednou jsem v tom byl ponořen. Strávil jsem s Filipem Topolem a Psími vojáky kus života. Hráli jinak, než všechny kapely světa. Nepodobali se vůbec ničemu na světě. Ani hudbou, ani životem. Staral jsem se o ně, a o jejich koncerty 16 let. Viděl jsem desítky koncertů. Odnášel jsem si vždy silné zážitky a emoce. Nyní, s odstupem času, po dvouleté práci na filmu, mi znovu dochází, čeho neuvěřitelného jsem byl svědkem. Je mi líto, že už žádný koncert nezažiju. Věřím, že film divákům, stejně jako mně, vrátí ty vzácné okamžiky, kdy byl Filip s námi.

Jak velkou roli v tom hrál fakt, že jste jednu dobu zastupoval kapelu Psí vojáci?

S celou kapelou jsme se znali z pódií už z osmdesátých let. Už jsme doma a Psí vojáci se potkávali velice často. Od roku 1996 jsem Psím vojákům dělal manažera. Náš vztah nebyl nikdy obchodní, ba naopak, byli jsme v první řadě přátelé. Nikdy jsme neměli ani žádnou smlouvu, vše fungovalo tak nějak samozřejmě. Skutečnost, že jsem se obklopil profesionálním týmem a zkušenými tvůrci, v kombinaci s mým vhledem snad byla využita ku prospěchu filmu.

Jaký byl váš vztah s Filipem Topolem?

Filip uměl být hodně otevřený, ale taky hodně uzavřený. Přes jeho auru se k němu těžko pronikalo. Držel si okolí často v odstupu. Těžko se mu někdy odporovalo. Ale vždycky jsme všechno zvládli.

Je něco, co vás při tvorbě filmu samotného překvapilo?

Zjistil jste o Filipovi něco, co jste do té doby nevěděl? Spousta věcí by překvapila i jeho nejbližší. Třeba vztah s Lucií. Moc se s ní neukazoval na veřejnosti. Já jsem shodou okolností měl za ženu Luciinu sestru. Tady jsem ale váhal, kam až se můžu pustit. Lucie s Filipem byla v období vznikání alba Sakramiláčku a řada věcí je o ní, dokonce název alba Sakramiláčku je její výraz. Pak se objevila Sylvie a Filip album věnoval Sylvii. Sylvie nám také vyprávěla o Koncertu pro nemocný klavír, jak to s Filipem nazvali, který Filip uspořádal v Montrealu. Víc neprozradím, protože se o něm mluví ve filmu. Zachovaly se totiž záběry z toho koncertu.

O FILIPU TOPOLOVI

Filip Topol, klavírista, zpěvák, skladatel a textař kapely Psí vojáci, byl všestranně talentovaný, charismatický a uhrančivý umělec, jemuž dopřál osud do vínku mnohá nadání, ale také četná utrpení.

Narodil se 12. června 1965 v rodině s dlouhou uměleckou tradicí (otec dramatik Josef Topol, děd spisovatel Karel Schulz, bratr spisovatel Jáchym Topol). Mimo hudby a textů napsal také několik novel s vlastními ilustracemi a uplatnil se taktéž jako herec v divadle či ve filmu Žiletky, kde ztvárnil hlavní roli. Poprvé zaujal disidentské publikum ve dvanácti letech sólovým vystoupením ve stodole na Hrádečku u Václava Havla, kde předskakoval kapele The Plastic People of the Universe.

Krátce na to založil se svými spolužáky ze základní školy Janem Hazukou a Davidem Skálou kapelu Psí vojáci, která se stala na dalších 35 let jeho ústředním tvůrčím prostorem. Po nezapomenutelné premiéře na Jazzových dnech v roce 1979 a po několika letech zákazu se začala od poloviny osmdesátých let objevovat na koncertech v klubech, jako byla žižkovská Chmelnice nebo Delta na Dědině. Vyprodané sály, originální hudba a texty i jeho charisma a schopnost vydat se cele svému publiku všanc, neměly tehdy u nás obdoby.

Po listopadu 1989 se kapela dostává do širokého povědomí a profesionalizuje se. Začala vystupovat nejen v klubech, velkých sálech včetně pražské Lucerny, ale i na řadě festivalů. Koncertovali po celé Evropě, v USA i v Japonsku, jejich písně byly použity i ve filmech. Stali se kultem, který k sobě poutal publikum tří generací a má co nabídnout i dnešním posluchačům. Osmnáct alb a zejména nespočet koncertů jsou natrvalo nepřehlédnutelnou kapitolou historie české moderní hudby.

Psí vojáci vystoupili naposledy 25. května 2013 v Amsterdamu. 19. června téhož roku se život Filipa Topola uzavřel.
(Zdroj: Aerofilms)

 

427-p_s

 

 

Koupit DVD

 

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.