Základy práce s videokamerou – kurz pro začátečníky

  /  Cinema blog,  Jak na to  /  

Chcete začít natáčet kvalitní videa? Máte pocit, že by se z vaší kamery daly dostat lepší obrázky a nevíte, jak na to? Chybí vám ty správné teoretické základy a praktická zkušenost? Náš dvoudenní praktický kurz vás naučí vše důležité, na co se potřebujete zaměřit při výběru správné videokamery a jejím používání.

Střih domácího videa

Vrátili jste se z krásné dovolené a těšili jste se, jak ohromíte svými záběry své přátele. Ale po pár minutách projekce jste zaznamenali, že sami usínáte a že to, co jste natočili vůbec nevystihuje krásy toho místa, ani Vaše zážitky. Přitom v televizi vysílali cestopisný film ze stejných míst, a tam vypadalo vše tak idylicky. Ještě krásněji než ve skutečnosti…

Proč je takový rozdíl mezi záběry amatéra a profesionála? Vůbec to nemusí být jen v technice. Věděli jste, že některé amatérské kamery už dnes často používají vyšší rozlišení, než profesionální televizní kamery? Nejslabším článkem amatérských filmů je dnes nejčastěji člověk, který kameru obsluhuje. Přitom stačí znát několik základních pravidel a naučit se je používat, a Vaše videa hned budou mnohem zajímavější a příjemnější na sledování. Pojďte se to naučit v našem workshopu a začněte si říkat “KAMERAMAN”.

Co všechno se dozvíte a naučíte používat?

 • Čím vlastně natáčet?
 • Jak správně nastavit clonu, čas a zisk
 • Nastavení bílé
 • Správné ostření
 • Optika kamer
 • Stabilita záběrů a základní pohyby kamery
 • Velikost a kompozice záběrů
 • Základní práce se světlem ve studiu i v exteriéru
 • Zvuk při natáčení
 • Formáty videa
 • Základy střihové skladby

Náš kurz je rozdělený do dvou částí. Každou část můžete absolvovat samostatně v termínu, který si vyberete. První den si v ateliéru probereme teorii a každý nový poznatek si vyzkoušíte přímo na své videokameře. Přidáme pár praktických cvičení. Cílem je, abyste vše mohli ihned použít v praxi a uměli dostat z vašich kamer maximum možného. Porovnáme v praxi možnosti amatérské a profesionální techniky. A druhý den vyrazíme na procházku po městě a zkusíte si natočit první pěkný film z “dovolené v Praze”.

Pro koho je kurz určený?
Tento kurz je určen pro začátečníky a je zaměřen především na práci s videokamerou při natáčení domácího videa.

Pro koho kurz není určený?
Pro kameramany, kteří znají a ovládají výše popsané dovednosti, dále pro zájemce o natáčení na digitální zrcadlovku a pro ty, kdo se chtějí naučit stříhat video.

Co budete potřebovat?

 • Ideálně vlastní videokameru, ale můžete si vzít i kompaktní fotoaparát nebo mobilní telefon s možností natáčet video.
 • Nabité baterie na celý den intenzivní práce
 • Máte-li k dispozici manuál ke kameře. (Zkuste ho případně dohledat na webu).
 • Stativ a další příslušenství, které máte k dispozici a chcete se ho naučit používat

Místo konání: Praha, Hradešínská 27
Časový rozsah: 2 dny po šesti hodinách (obvykle soboty – možno vybrat termíny samostatně)
Maximální počet účastníků: 6
Lektor: Libor Kozák – Profesionální kameraman a režisér dokumentárních filmů. Spolupracuje s Českou televizí, ve vlastní produkci kameraman.cz realizoval stovky zakázek ve formě reportáží, dokumentů, videoklipů a reklamních spotů.

Vybrat termín kurzu


Sdílet: Facebooktwittergoogle_plusFacebooktwittergoogle_plus

Štítky: ,


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.