Co se to děje v ulicích?

  /  Cinema blog,  Z naší tvorby  /  

V pondělí 30. listopadu začala v Paříži konference OSN o klimatických změnách. Konference by měla dospět k podpisu nové dohody o snížení skleníkových plynů, která nahradí Kjótský protokol z roku 1997. V ulicích měst všech kontinentů se propojily statisíce lidí v historicky největším společném pochodu pro klima pojmenovaném Global Climate March. Hlavním heslem a vzkazem pro politiky do Paříže se stalo heslo „100% čistá energie“. Přes nepřízeň počasí se akce konala i v Praze a kameraman.cz byl u toho.

global_climate_march_2

Pořadatelé víkendových pochodů po celém světě tvrdí, že se během 2300 akcí v 175 různých zemích sešlo celkem 785 tisíc lidí. V Austrálii pochodovalo 120 000 lidí, v Indii více než 100 000. A na mnoha místech po celé planetě se malé skupiny aktivistů připojily v sympatických lokálních akcích. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyzval světové politiky, aby hlasům těchto lidí naslouchali: “Nikdy jsme nečelili takové zkoušce. Politický impuls, jako je tento, už nemusí přijít znovu. Ale zároveň jsme ještě nikdy neměli takovou příležitost.Lidé na celém světě jsou v pohybu. Vyrazili do ulic v masové mobilizaci pro změnu. Historie volá.“

Přímo ve Francii byl z bezpečnostních důvodů zrušen plánovaný pochod, kde se očekávalo až půl milionu účastníků. Místo toho vznikla dojemná akce, při které pařížské Náměstí Republiky obsadily desetitisíce párů bot. Na internetu se objevila aplikace, pomocí které za francouzské aktivisty mohl jmenovitě pochodovat kdokoliv na světě. Své boty tu nechal i papež František. Jeho vyslanec to komentoval: „Papež je dnes v duchu s desítkami tisíc, ruku v ruce s chudými a těmi, kdo hledají klimatickou spravedlnost“.

Pražská akce patřila k těm komornějším, Češi nadále volí osvědčenou taktiku a čekají na příchod dějin v teple svých obývacích pokojů a chalup. V Riegrových sadech se konal happening, kterého se účastnilo i hodně dětí. Účastníci dostali následující instrukce:

Začínáme u sebe
Chvilku se zastav a vnímej zemi, na které stojíš, vzduch, který nadechuješ a vydechuješ…
Vnímej, jaké pocity v Tobě vyvolává téma klimatické změny…
Jaké přání máš pro zemi, lidi současné a budoucí?

Propojení
Všimni si dalších lidí, kteří dnes přišli.
Představ si lidi, kteří se sešli nebo se dnes scházejí, tak jako my, na více než 2.400 místech – ve všech zemích světa.

Vyjádření
Vyber si kousek pruhu látky, napiš na něj své přání zemi či lidem a připni ho k ostatním na artefakt.

Na happening navázalo shromáždění na Václavském náměstí a pochod s alegorickými vozy směrem k Petřínské rozhledně, kterého se zúčastnilo asi 800 lidí. Další dění pro vás sledujeme.

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!

Foto v článku: Elina Osipova

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.