Ty vole, na základní škole…

  /  Cinema blog,  Z naší tvorby  /  

Ve třídě prvňáčků panuje čilý pracovní ruch, který náhle přeruší ostrý hvizd paní učitelky. Jana Jelínková, v civilním životě zpěvačka v kapele Sto zvířat, na první pohled působí energickým dojmem a hejno čiperných dětí ji nerozhází. „Neříkejte před dětmi, že je paní učitelka kráva, řekněte to jí!“, říká v medailonku, který jsme natočili v rámci projektu Chci učit pro společnost EDUin. Ráda zkouší nové způsoby výuky, své děti učí číst pomocí tzv. genetické metody. Přesto o sobě tvrdí, že je konzervativní učitelka. Zůstává stále ve stejné škole, má ráda klasické známkování, vadí jí mobily u dětí ve třídě.

Na krátkou dobu si zkusila práci v reklamní agentuře, ale rychle se po mateřské zase vrátila do školy. Mnohem více ji uspokojuje, když vidí, jak pod jejím vedením děti najednou umí číst a psát. Občas potkává děti ze své třídy i na svých koncertech. Z repertoáru kapely Sto zvířat její žáci mají obvykle nejraději písničku „Ty vole, na základní škole“. Tato píseň tedy zní i jako hlavní motiv našeho krátkého medailonku.

V delší verzi medailonku se dozvíte více o názorech Jany Jelínkové na pedagogická témata, ale i o genetické metodě čtení. V její třídě neuslyšíme děti slabikovat. Číst se učí tak, že nejprve přečtou jednotlivé hlásky, které pak spojují dohromady v celé slovo. Metoda klade důraz na propojení písmenek s jejich zvukovou podobou. Soustředí se nejprve na hůlkové písmo, ve kterém se naučí číst a psát a pak teprve se naučí zbylé tvary písmen. Jana Jelínková tvrdí, že je tato metoda daleko rychlejší a pro děti je velkou motivací, že během pár měsíců přečtou krátkou pohádku.

Stránky projektu Chci učit najdete zde. Jeho záměrem je podpořit a ocenit dobré učitele z praxe. Zaujal vás nápad oživit své webové prezentace originálním videoobsahem? Kontaktujte nás zde.

Staňte se VIP klientem

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky: , , ,


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.