Neziskovce roku HELPPES pomáhají videa pomáhat

  /  Cinema blog,  Video, marketing a media,  Z naší tvorby  /  

Naděje, snaha pomoci, srdce na dlani, bezprostřednost a báječní lidé s těžkým osudem co se nevzdávají. To je HELPPES, nezisková organizace, která pomáhá lidem s nejrůznějšími typy postižení žít plnohodnotný a důstojný život. A jak to souvisí s tvorbou videí, ptáte se? Hodně. Právě prostřednictvím filmu ukazuje Helppes dárcům, spolupracovníkům, dobrovolníkům a veřejnosti, čemu skutečně pomáhají, a že to má smysl.

P1020660

Helppes se pravidelně umísťuje na prvním místě v ocenění Neziskovka roku, v kategorii cena veřejnosti. To svědčí o tom, jak dobře naplňuje své poslání. Díky tomu je také zřejmé, že komunikace s veřejností je silnou stránkou této organizace. Každoročně pořádá Helppes nespočet akcí, z nichž nejvíce mediálně sledované jsou dvě. Na jaře je to Mistrovství ČR asistenčních a vodících psů, což je jediná akce svého druhu na světě, na podzim se koná „Superden“. Jedná se o „psí promoce“, tedy slavnostní předání vycvičených psů novým majitelům. Helppes tyto akce v médiích hojně propaguje s cílem pozvat co nejvíce lidí z široké veřejnosti a ukázat jim naživo, čím se zabývá. Díky šikovné mediální strategii a účinkujícím hvězdám, jako je Karel Gott, Marta Kubišová, nebo Portless se jim to také daří.

Proč chtějí vlastní video, když už jsou v médiích?

Když se akce neziskové organizace účastní známé osobnosti formátu Karla Gotta, samo sebou to přiláká i televizní kamery a reportéry. Zpravodajské televize ovšem prezentují jen krátký záznam, aby tak veřejnost informovali, že se taková akce vůbec koná. Nezachytí ovšem skutečnou podstatu, atmosféru a lidskost, které za tím vším stojí.

„Videoprezentace jsou pro neziskové organizace strašné důležité. Do psaných informací se dá v podstatě napsat cokoliv. Ale lidé, kteří jsou našimi dárci, spolupracovníky, dobrovolníky, mají ve videu možnost opravdu vidět, komu a čemu pomáhají.“ vysvětluje Ředitelka Helppes Zuzana Daušová. Málokomu z potenciálních dárců se přitom poštěstí se na obě akce vypravit, proto je úkolem reportáže zprostředkovat jedinečnou atmosféru, emoce i těžko uvěřitelné výkony psů i jejich majitelů.

Finance versus lidské příběhy

Stát na výcvik asistenčních psů nepřispívá, takže Helppes musí jejich náročný výcvik a veškeré akce, které pořádá, financovat z darů drobných dárců a firem. Cena výroby pořadu je proto samozřejmě podstatná a tak se snažíme vytvořit maximum možného s co nejmenším štábem a s minimálními náklady. Díky mým zkušenostem s výrobou dokumentů se mi daří štáb minimalizovat na jedinou – svojí osobu ve spojení režiséra, kameramana i zvukaře.

V prvním roce byl výstupem natáčení sestříhaný záznam z akce. Něco podstatného tomu však chybělo, chtělo to poodhalit více z lidských příběhů těch, kterých se to přímo týká. Stále více se nyní proto při natáčení zaměřuji na konkrétní osudy a příběhy jednotlivých účastníků a výstupem pro HELPPES je plnohodnotná videoreportáž.Pomocí rozhovorů mohu lépe zachytit atmosféru této pohodové akce a vysvětlit i její účel. Videa se pak objevují na webových stránkách neziskovky i na sociálních sítích, například na helppsím facebooku, kde mají velký ohlas.

Je to dřina, ale má to smysl!

Natáčení Mistrovství ČR asistenčních a vodících psů v nevzhledné plechové hale letňanského výstaviště s příšernou akustikou a špatným ozvučením je opravdu mimořádnou výzvou. Kromě technické náročnosti vyžaduje natáčení i velkou míru empatie a schopnosti během chvilky udělat smysluplný rozhovor s osobou neslyšící, nevidomou, s poruchou autistického spektra či libovolným jiným handicapem.

Je to pro mě vždycky dobrodružství se střídavými úspěchy. Tito lidé však mají obvykle srdce na dlani a neuvěřitelnou životní sílu se vyrovnat se svým osudem. Po natáčení jsem obvykle na konci svých fyzických sil, ale obohacený o kontakt s těmito krásnými lidmi. Své příběhy mají samozřejmě i jejich psí pomocníci, jak ukazuje například video z roku 2015 s názvem Poslední závod asisťáčka Ralfa. Ralf, kterého uvidíte na konci filmu, se odebral do psího nebe jen několik týdnů po vítězství v této soutěži.

Podstatné je, že díky nezlomné aktivitě paní Daušové, jejích kolegů a mnohých dobrovolníků se i díky těmto akcím daří sehnat peníze na výcvik dalších asistenčních a signálních psů, kteří dokáží nejen pomáhat s oblékáním, podávat věci, rozsvěcet světlo, ale dokáží i zachránit život kardiakům nebo epileptikům.

Ředitelka Zuzana Daušová vysvětluje, proč Helppes potřebuje video.

Stránka DARUJ TEĎ, kde můžete darovat organizaci Helppes svůj příspěvek.

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky: , , ,


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.