Jakou koupit kameru v běžném e-shopu?

  /  Cinema blog,  Jak na lepší videa  /  

Vánoce jsou tady. Všichni dnes chtějí natáčet. Zajímalo nás, jaké kamery si dnes nejčastěji kupujete v populárním e-shopu a chtěli jsme se na tyto trendy podívat laskavě kritickým pohledem. Kupujete opravdu správně?

shutterstock_94265662
Foto: Shutterstock

Pokud se podíváme na seznam nejprodávanějších modelů kamer, musíme nejprve konstatovat, že s touto třídou kamer bychom se samozřejmě na žádné profesionální natáčení vypravit nemohli.

Hlavně levně

Obecně u malých, lehkých a automaticky ovládaných kamer platí, že právě tyto vlastnosti znemožňují jejich využití v profesionální produkci. Předpokládáme však, že cílová skupina uživatelů těchto kamer ocení především nízkou cenu, snadné automatické ovládání,  skladnost a  snadné použití na cestách i při natáčení rodinných záběrů. Počítejte však s tím, že s takovou kamerou budou záběry spíše neklidné, v interiérech tmavé a kvalita zvuku bude  v rušném prostředí slabá. Jaké jsou tedy základní rozdíly mezi nejprodávanějšími levnými modely konkrétních značek?

Canon LEGRIA HF R606 má z nejprodávanějších modelů nejvíce širokoúhlý objektiv, takže se hodí pro natáčení krajin i domácího videa. Užitečnou vlastností je určitě optická stabilizace obrazu a dovoluje nastavit čas závěrky, což výrobce prezentuje slovy „Zábava se záznamem pomalého a rychlého pohybu“.

Sony HDR-CX240EB má optický stabilizátor a používá technologii Exmor R pro snížení šumu v obraze. Celkem dobře se drží. Určitě však najdete i u Sony kvalitnější modely, co se týká kvality obrazu i ovládání.

JVC GZ R315B – výrobce uvádí, že kamera je vodotěsná, páduvzdorná, mrazuvzdorná, prachuvzdorná. Rozhodně bychom si jí tedy vzali s sebou do přírody raději , než předchozí modely. Má delší výdrž akumulátoru, umí natáčet časosběr. Minimální světelnost objektivu je však 6,3, což je nejhorší údaj ze všech 4 modelů. Tyto malé kamery mají v sobě malé čipy, proto je potřeba počítat s nižší kvalitou obrazu při natáčení v horších světelných podmínkách.

Panasonic HC-V160EP je velmi lehká kamera (0,18 Kg), za což bohužel platí daň v podobě nízké kapacity dodávaného akumulátoru. Určitě se vyplatí dokoupit náhradní.

Natáčení bez trápení

Jestli máte trochu více naspořeno a natáčení se chcete věnovat pravidelně, určitě se vyplatí projít nabídku kamer v cenové relaci od 20 000 Kč výše. Tyto kamery už obvykle mají delší výdrž baterie, lepší objektiv i čip, rozumnější ovládání i ergonomii a každá z nich má i zajímavé vychytávky, kterými se snaží odlišit. Koupí těchto kamer neuděláte chybu, pořád jsou to však kamerky do ruky, určené spíše pro soukromé  použití, případně jako doplněk profesionála pro nějaké akčnější natáčení. Nastavení důležitých funkcí je často nutné složitě hledat v menu. Ve spojení se stativem a externím mikrofonem už umožňují natáčet kvalitnější videa.

K zajímavějším kouskům z nabídky patří například Canon LEGRIA HF G30. Brilantní objektiv 26,8 mm zajišťuje velmi slušnou kvalitu obrazu i za horších světelných podmínek.

Sony FDR-AX33 nabízí i variantu s vestavěným projektorem obrazu, takže si můžete natočený obraz rovnou přehrávat na zdi.

Panasonic HC-WX970 má v sobě vestavěnou wifinu a druhý pomocný objektiv ve výklopném dispeji, takže můžete streamovat živě záběry ze dvou různých úhlů. Nedovedeme si však moc představit,  jak moc je to v praxi použitelné. Stálo by to za vyzkoušení.

Natáčení za peníze

Pokud chcete opravdu kvalitní kameru, na kterou se můžete spolehnout, budete si s ní vždy rozumět a nebudete se za ní muset stydět třeba při natáčení svatby, je bohužel nutné ve vašem e-shopu nutné změnit filtr zobrazení z kategorie „nejprodávanější“ na kategorii „nejdražší“. Pak teprve začne platit, že superlativy v popisku kamery budete moci brát více vážně.

První, co by vás mělo při výběru kvalitní kamery zajímat, je možnost okamžitého a plynulého ručního nastavení clony, času, ostrosti a barevné teploty obrazu. Čím lepší objektiv a větší čip, tím samozřejmě lépe. Podstatné jsou i samostatné XLR vstupy pro externí mikrofony.

Canon XF305 Profi – krásný kousek s kvalitním objektivem L a třemi snímači 1/3“ CMOS. Umí natáčet ve formátu mxf, což velmi usnadňuje následnou editaci v profesionálním softwaru.

Sony FDR-AX1  – na rozdíl od Canonu umí natáčet v rozlišení 4K. Má jen jeden čip 1/2,3″ Tenhle tvar a velikost kamery jsou dostatečné pro natáčení zakázkového videa i dost akční, pokud si kameru chcete vzít na cesty.

Error: Invalid URL!

Outdoor kamery

Opravdu profesionální kamery však stojí ještě výrazně více a obvykle se nedají koupit v populárním českém e-shopu. Vraťme se tedy na zem. Anebo naopak, zůstaňme ve vzduchu, nebo ve vodě. Největším hitem Vánoc jsou letos sportkamery, které často při své velikosti dovedou překvapit velmi dobrým obrazem za překvapivě nízkou cenu. Na jiné než akční záběry při dobrém denním světle jsou však těžko použitelné.

Aktuálně nejkupovanější levnou sportkamerou je Lamax Action X7 Mira. Při výběru sportkamery si  však ujasněte účel, pro jaký jí budete potřebovat a podívejte se, jaké se ke konkrétnímu typu aktuálně dá sehnat příslušenství. Různé držáky na auta, kola, helmu, nebo hruď včetně různých redukcí obvykle nejsou součástí balení a mohou výslednou cenu podstatně zvýšit. Počítejte také s tím, že outdoor kamery mají poměrně nízkou výdrž baterie a vyplatí se mít po ruce náhradní akumulátory. Sportkamera by také měla vydržet extrémní situace.

Určitě můžeme doporučit kvalitnější kameru značky GO PRO, kterou sami často využíváme při natáčení akčních scén, při natáčení z dronu apod. Pokud chcete nejlepší kvalitu obrazu, určitě se vyplatí investovat do typu GOPRO HERO4 Black Edition s možností natáčet ve 4k rozlišení. Oblíbili jsme si mobilní aplikaci, pomocí které se tato kamera dá ovládat přes wi-fi. Oproti starším verzím má tento model jednoduchou, ale užitečnou vychytávku – při natáčení delší sekvence se dá stiskem tlačítka označit konkrétní moment, který pak snadno ve střižně najdete.

Natáčet se dnes dá i na foťák, nebo mobilní telefon. To je však na samostatné kapitoly a obojí má svá specifika. Obecně platí, že klasická videokamera umožňuje univerzálnější a akčnější použití i snadnější ovládání.

Teď už víte, že není kamera jako kamera. Co by měla umět ta vaše?

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!

 

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.