David Lynch se vrací

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem  /  

Fanoušci kultovního režiséra Davida Lynche již toužebně vyhlížejí rok 2017. Kromě dlouho očekávaného pokračování seriálu Twin Peaks nyní mají další důvod – dokumentární film „David Lynch: The Art Life“ měl premiéru tento víkend na festivalu v Benátkách, ale do kin se dostane až příští rok.

DL2

David Lynch není jen filmovým režisérem, jeho talent je velmi všestranný. Zpočátku se chtěl stát malířem. Poslední roky se zase věnoval hudební tvorbě. Ze všeho nejvíc se však o něm dá říci, že je to novodobý šaman, který se nebojí zkoumat své stíny i temné stránky duše a dovede na tuto cestu pozvat i odvážného diváka. Film je v jeho případě opravdu médiem, prostředkem komunikace s nevědomými stránkami duše. Ať už se jedná o první filmový celovečerní experiment „Mazací hlava“, mystický thriller „Modrý samet“, brutální pohádku „Zběsilost v srdci“ či novější „Mulholland drive“, který byl kritiky nedávno vyhlášen nejlepším filmem 21.století. V jeho filmech není jasná hranice mezi realitou a snem, jedno ovlivňuje druhé.

Dokumentární film „David Lynch: The Art Life“ je třetím filmem z trilogie o Lynchovi režiséra Jona Nguyena. Předcházely mu dokumenty „Lynch“ z roku 2007 a Lynch Three z roku 2013. Kvazi-memoárový film je věnovaný Lynchově nejmladší dceři a je vyprávěn jako soukromá vzpomínka jejího otce na vlastní začátky. V průběhu 4 let filmaři nahráli více než 20 audio rozhovorů s Lynchem u něj doma, během kterých režisér vypráví osobní příběhy ze své minulosti včetně klíčových a inspirativních událostí. David Lynch nás provede intimní cestou skrze léta, která formovala jeho život. Od idylického dětství na venkově v Montaně a Idahu se přesuneme do temných ulic Filadelfie.

Na pobyt ve Filadelfii, kde studoval na Pennsylvania Academy of Fine Arts, Lynch vždy vzpomínal velmi rozporuplně. Původně měl studovat výtvarné umění v Salzburku, ale vydržel tam jen dva týdny. „Nic to se mnou nedělalo. Všechno tam bylo bylo tak čisté a rozkošné, ty stromy a údolíčka…“ Zato Filadelfii často pojmenoval jako největší zdroj inspirace. „Je to jedno z nejzkaženějších měst, jaká znám. Plné zvrácenosti, úzkosti, zloby, násilí, nenávisti, šílenství…V ovzduší jste cítili zákeřnou infekční zkaženost rozkládajícího se města. Bylo to velmi silné a v tom věku, kdy je člověk otevřený všem vlivům a věci ho obzvlášť zasahují, se do mě Filadelfie pořádně vsákla. Byl to pro mě nádherný zážitek!“

V dokumentu David Lynch: The Art Life komentuje dnes světoznámý režisér své první krátké filmy. Jmenovaly se Šesti mužům se dělá špatně (1967), Abeceda (1968) a Babička (1970). Především však ve Filadelfii začal pracovat na středometrážním filmu „Mazací hlava“, jehož výroba se pak protáhla na šest let a Lynch znovu označuje atmosféru tohoto města jako hlavní inspiraci k tomuto jedinečném experimentu, ve kterém najdeme řadu prvků, které pak rozvinul ve svých dalších celovečerních filmech. Film dokončil v Los Angeles poté, co začal studovat na Americkém filmovém institutu. Velmi podstatnou složkou jeho filmů se stala i hudba a vůbec celá zvuková stopa plná záhadných a temných zvuků, které si sám vytvářel a nahrával. Staneme se svědky strachů, konfliktů a zápasů, které Lynch překonal a absorboval a ve zralém věku využil při tkaní svých příběhů.

Jsme pozváni do jeho soukromého výtvarného atelieru v kopcích nad Hollywoodem, kde Lynch před námi rozvíjí svou minulost jako scény ze svých filmů. Podivné postavy přicházejí na scénu, aby zase zmizely v minulosti a přitom zanechaly nesmazatelnou stopu v Lynchovi – umělci.

Pokračování seriálu Twin Peaks

Poslední celovečerní film Inland Empire přišel do kin již před deseti lety. Lynch se v posledních letech věnoval především hudbě a natáčení videoklipů a film zůstal stranou. Proto oznámení o pokračování kultovního seriálu Twin Peaks přijali všichni fanoušci s nekritickým nadšením.

Seriál Twin Peaks asi není třeba představovat. Třicet epizod s charismatickým Kyle McLachlanem v hlavní roli agenta Coopera a řadou dalších více méně bizarních postav vzniklo v letech 1990-91 a dlouho to vypadalo, že žádné pokračování nevznikne. Až v říjnu 2014 oznámila společnost Showtime, že se domluvila s jeho autory Markem Frostem a Davidem Lynchem na novém pokračování. Nedlouho před začátkem natáčení to však vypadalo, že se David Lynch natáčení nezúčastní, protože produkce nechtěla přistoupit na jeho maximalistické požadavky ohledně kvality a rozpočtu nových dílů. To vyvolalo neuvěřitelnou kampaň fanoušků i herců na téma „Twin Peaks bez Davida Lynche je jako…bez…“

Error: Invalid URL!

Netrvalo dlouho a Lynch byl potvrzen v pozici režiséra všech nových dílů seriálu. Produkce je velmi skoupá na všechny informace ohledně příběhu. Nevíme zatím ani to, kolik dílů bude nová série mít. Lynch údajně ke scénáři přistoupil jako k natáčení dlouhometrážního celovečerního filmu, který teprve ve střižně rozdělí na jednotlivé epizody. Jistě se dočkáme řady herců z původní série i řady hvězd, které budou v Twin Peaks nové. Pokud vás zajímají aktuální informace o castingu, najdete je zde.

Seriál by měl být v podstatě už natočený a Lynch je nyní uzavřen na několik měsíců ve střižně. Datum premiéry nebylo oficiálně potvrzeno, aktuálně se očekává ve druhé čtvrtině roku 2017. Pokud se nemůžete dočkat, podívejte se už nyní na rozhovor Davida Lynche se živou Sarah Palmerovou a mrtvými Lelendem Palmerem a Laurou Palmerovou o tom, jak se těch posledních 25 let měli.

Aktualizace: Podle nejnovějších zpráv by se měl seriál Městečko Twin Peaks objevit na obrazovkách v květnu 2017.

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.