Bohuslav Reynek: „Blázen jsem ve své vsi“

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem  /  

Blázen jsem ve své vsi
Režie: Aleš Kisil
ČR, 2006
58 min.

ReynekOd 16. 4. do 31.7. 2014 probíhá ve Valdštejnské jízdárně v Praze dosud nejrozsáhlejší výstava z pozůstalosti básníka a grafika Bohuslava Reynka. I z čistě praktických důvodů je dobré upozornit na odkaz k životopisnému dokumentu „Blázen jsem ve své vsi“ o jeho životě a tvorbě. Film je také součástí výstavy, ale jeho hodinová stopáž může být třeba pro někoho při jejím poměrně velkém rozsahu už neúnosná a raději se na něj podívá „on-line“ (zde).

Reynek není ojedinělým příkladem toho, že to podstatné se může dít za horizontem momentálně většinově upřednostňovaného „mentálního prostoru“. Není bez zajímavosti, že upoutávky na výstavu obrázků tohoto solitéra, žijícího ve své době většinu života v ústraní a chudobě na pustnoucím statku v Petrkově, se třiačtyřicet let po jeho smrti umisťují na billboardy. On sám by to možná neuvítal, ale o působivosti a významu jeho tvorby to něco vypovídá. Přes svůj ne úplně snadný život, nebo možná spíš právě i kvůli nucené vyloučenosti, tvořil grafiky, které jsou živé a silné mimo jiné jakousi magií prostoty a nechtějí být ničím jiným než tím, čím jsou, protože vznikaly hlavně z vnitřní, tedy duchovní a tvůrčí potřeby. A tak je dobré grafika a básníka Reynka připomínat třeba i proto, že motivace použití obrazů a slov je teď ve veřejném prostoru stejně často jako za jeho života jiná, než by se mělo zdát z jejich prezentace (dnes hlavně v reklamách a komerčních médiích). Bohuslav Reynek je výrazný tím, jak pro něj slova a obrazy měly cenu v tom, že mu pomáhaly důstojně žít.

Staňte se VIP klientem

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Roman Kozák
Roman Kozák
Roman Kozák je vystudovaný scenárista a dramaturg, milovník krajiny a na tomto místě zanechává odkazy a krátké poznámky k dokumentárním filmům. Jejich společné téma napadlo ho symbolizovat (díky jednomu nečekanému nálezu při procházce v poli za domem) úlomkem pravěké sekerky pod jedoucím kombajnem. Ať tato stránka poslouží k lepšímu povědomí o některých aktuálních a zajímavých tématech.