Hon na skrytou dimenzi

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem  /  

Tento inspirativní dokument pochází z programu vzdělávací americké televizní stanice WGBH. Roztomile překotně skáče od biologie k matematice, počítačové grafice, designu nebo technice, aby nám populární formou přiblížil, co jsou to fraktály.

Fraktal

Příroda používá princip fraktálové geometrie, a to bez ohledu na to, jde-li o živé tvory nebo neživou přírodu. Jde o matematicky uchopitelný, stále se opakující řád, který teprve před pár desetiletími pojmenoval matematik Benoit Mandelbrot. Ten nepracoval jenom s rovnicemi, ale i s obrazy. Tento film nám připomene podivuhodné podobnosti ve stavbě a tvaru stromů, krevního systému v nás, pletence řek nebo mraků na obloze. Proč kámen nebo kůra stromu pod lupou vypadá stejně jako pohled na celý světadíl ze satelitních fotografií? Co je to sebepodobnost a nekonečné opakování v mnoha variantách? My lidé používáme například v architektuře hlavně základní tvary klasické matematiky – přímky, čtverce, kruhy, ale příroda tvoří podle řádu, který byl pro lidské chápání dlouho skrytý.

Error: Invalid URL!

Film je dostupný na Youtube se slovenskými titulku pod názvem FRAKTÁLY – HON NA SKRYTOU DIMENZI. Pokud se chcete více pokochat krásou těchto forem, zkuste si zadat do Google vyhledávání obrázků heslo „fraktály“ nebo třeba „dendrity“.

Hon na skrytou dimenzi
(Hunting the Hidden Dimension)
režie: Michael Schwarz, Bill Jersey
USA, 2008
53 min.

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Roman Kozák
Roman Kozák
Roman Kozák je vystudovaný scenárista a dramaturg, milovník krajiny a na tomto místě zanechává odkazy a krátké poznámky k dokumentárním filmům. Jejich společné téma napadlo ho symbolizovat (díky jednomu nečekanému nálezu při procházce v poli za domem) úlomkem pravěké sekerky pod jedoucím kombajnem. Ať tato stránka poslouží k lepšímu povědomí o některých aktuálních a zajímavých tématech.