Šediváčkův long 2015 začíná

  /  Cinema blog,  Z naší tvorby  /  

V únoru 1997 zažily Orlické hory první ročník unikátního závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Pojmenovány byly po sibiřském husky Šedivákovi, kterého zastřelil místní občan den před startem nultého ročníku. Již devatenáctý ročník Šediváčkova longu začíná slavnostním zahájením v úterý 20.ledna 2015 v Deštném v Orl.h. pod sjezdovkami Ski centra Deštné. Psí spřežení vyrazí na start ve středu v 10 hodin a čekají je čtyři dny jízdy včetně večerních dojezdů a nočního bivaku na Orlickém Záhoří. Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají během závodu více než 7000 metrů. Celková délka tratě je 240 km. Také letos je na startu připraven i kameraman Vilém Šrail, aby připravil profesionální reportáž z celé akce.

zasnezena-kamera
Foto: Vilém Šrail


Orlické hory se ukázaly díky ideálním sněhovými podmínkám, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodné pro akci podobného druhu. Tratě vedou po hřebenech i po nádherné polské straně Orlických hor. Závod je čtyř etapový s jedním povinným bivakem, který už tradičně nalézá svém místo na louce za starým statkem u obce Souvlastí. Závod je současně Mistrovstvím ČR v LONGu (dlouhá trať). Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na Šediváčkův long opakovaně jezdí desítky závodníků ze dvanácti států.

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout. Cíl je na Jedlové v sobotu 24.1. v 10 hodin.

Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou on-line sledovat pohyb závodníků po trati.

Podle posledních zpráv se zdá, že letos bude dostatek sněhu. Jak vypadají závody psích spřežení bez sněhu se můžete podívat v reportáži z loňského ročníku Šediváčkova longu. Těšit se můžete samozřejmě i na aktuální video.

Zdroj: http://www.sedivackuv-long.cz/

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Libor Kozák
Libor Kozák
Producent, kameraman, dokumentarista a videomarketingový specialista. Pozoruji svět kolem sebe, vnímám lidské příběhy a touhy, objektivem kamery zachycuji krásu přítomného okamžiku, nebojím se ukazovat zjevné i skryté souvislosti. Srdcem mé tvorby jsou proto dokumentární filmy, neboť mi umožňují nejen pozorovat svět kolem sebe, ale aktivně upozorňovat na příklady dobrého a naplněného života.