Ludmila Chrášťanská: „Tančit životem“

  /  Cinema blog,  Z naší tvorby  /  

Součástí tanců dávných tradic, které se už dvacet let učím, abych je mohla sdílet a učit ostatní, jsou m.j. i tance z hinduistické tradice. Některé z nich oslavují Šivu, který je nejen tanečníkem života, ale zejména ničitelem toho starého, aby mohlo vzniknout nové, abychom neustrnuli a vyvíjeli se k svému nejvyššímu možnému potenciálu. A svým tancem nás učí se novým situacím přizpůsobit, přijmout změnu.

Článek vychází jako bonus k filmu Žít změnu. Součástí článku je také video obsahující i pasáže z rozhovoru s Ludmilou Chrášťanskou, které ve filmu nebyly použity.

Vůbec to někdy není lehké. Zabydlíme se v určité situaci, začne nám tam být pohodlně a příjemně a najednou přijde změna. Změna je vlastně jediná jistota v našem životě. Někdy nám přinese radost, to jsou situace, v nichž se přizpůsobíme rádi a rychle, někdy zatínáme zuby a vůbec se nám nelíbí, že se nám v životě něco mění. Můžeme se i cítit jako oběť – to je asi ten nejhorší způsob, jak na novou situaci reagovat, protože pak nic neděláme, jen trpíme a stěžujeme si.

Časem, po prožití více změn, se naučíme, že změny mohou představovat výzvu v našem životě a nové učení, že po jejich přijetí vystoupíme na nový schod. A když se rychle učíme nebo jdeme životem dlouho, podíváme se zpět, vidíme, co jsme se díky nim naučili a jak se náš život posunul a s porozuměním uvítáme i takovou změnu, která na první pohled nevypadá šťastně. A když nás Šiva formou našich zkušeností naučí životem tančit, kráčíme lehce po travnatých stezkách, někdy lezeme po nepohodlné skále a všechno to vnímáme jako součást našeho životního příběhu, s vděčností a pochopením.

Ludmila Chrášťanská účinkuje ve filmu Žít změnu, na který se můžete podívat jako náš VIP klient.

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Ludmila Chrášťanská
Ludmila Chrášťanská
Je učitelkou a mentorkou tanců univerzálního míru, které studovala v Německu a Švýcarsku. Od roku 1995 let vede centrum osobního rozvoje v Nesměni, má výcvik v holotropním dýchání u prof. Grofa. Jako jedna z mála lidí na světě má také výcvik v sufi soulworku u Mariam Baker a Neil Douglas-Klotze. Učila se od šamanů v Brazílii a v Peru, má indiánského učitele, dovolené tráví na vipassana nebo sufi retreatech, baví ji spojování různých duchovních cest.