Vesmírná kamera

  /  Cinema blog  /  

Kamera je skvělé i pekelné zařízení. Asi jako každý vynález. Pokud někdy máme pocit, že je to spíš to druhé, protože se cítíme být zahlceni množstvím zbytečných obrazů, povrchních informací a dramatických stereotypů, je možné použít kameru i jako pouhé oko, které o nic neusiluje, jenom se dívá a registruje. A navíc jde o oko, které vidí všechno z velkého nadhledu více než 400 kilometrů. 30.dubna 2014 byl zahájený živý obrazový přenos z kamer umístěných na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS (The High Definition Earth Viewing), při kterém je možné prohlížet si aktuální obrázky naší planety on-line.

Kamery se nacházejí na modulu Columbus Evropské kosmické agentury. Experiment je sice v první řadě zaměřený technicky (na zjišťování odolnosti videa vůči vesmírným podmínkám), ale tento přenos je možné použít i jinak, třeba jako určitou meditaci nebo součást vzdělávání. Pohledy jednotlivých kamer se postupně střídají. Černá obrazovka znamená, že vesmírná stanice je právě na noční straně Země. Během přepínání mezi kamerami se objevuje krátké upozornění a v tom případě stačí jenom chvíli počkat, než se obrázek zase ukáže. Na mapách dole je možné zjistit, nad kterými místy se vesmírná stanice právě nalézá. Je také možné prohlížet si kolekce starších zajímavých záběrů. Obrázky jsou beze zvuku, ale divák si je sám pro sebe může doplnit třeba vlastní hudbou. Nejkrásnější pohledy bývají na „východy“ a „západy“ Slunce. Stránku projektu najdete zde.

Živý přenos:

Broadcast live streaming video on Ustream

Získejte VIP SLEVY, RADY, TIPY a zajímavé články!
Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Roman Kozák
Roman Kozák
Roman Kozák je vystudovaný scenárista a dramaturg, milovník krajiny a na tomto místě zanechává odkazy a krátké poznámky k dokumentárním filmům. Jejich společné téma napadlo ho symbolizovat (díky jednomu nečekanému nálezu při procházce v poli za domem) úlomkem pravěké sekerky pod jedoucím kombajnem. Ať tato stránka poslouží k lepšímu povědomí o některých aktuálních a zajímavých tématech.