Zóna

  /  Cinema blog,  Inspirace dokumentem  /  

Zóna

Zóna
Režie: Miloš Zábranský
ČR, 2007
75 min.

Dokument režiséra Miloše Zábranského vychází mimo jiné z jeho vlastního pozoruhodného příběhu. V prosinci 2004, kdy pobýval jako mnich v buddhistickém klášteře na Srí Lance a vlna tsunami na pobřeží Indického oceánu zabila 230 tisíc lidí a dalším milionům změnila od základu život, on sám přežil jenom šťastnou náhodou a byl, právě v pozici théravádového buddhistického mnicha, přímo na místě tragédie. S odstupem tří let pak vznikl film, který je formálně sice trochu nesourodý, protože střídá Zábranského krátké úvahy, pronášené přímo do kamery, s televizními reportážemi, vzniklými pro charitativní účely, ale jinak jde o srozumitelný celek, jednoduše artikulující jasné poselství.

Zóna ve čtyřech reportážních exkurzích do různých koutů světa ukazuje děti, žijící v těžkých podmínkách. Výběrem míst, které navštívila, se od oblasti postižené vlnou tsunami (Banda Aceh) ale nakonec posouvá spíš do zóny širší (Nepál, Bhútán, Rwanda), kde v důsledku bídy, náročných přírodních podmínek a válek jsou děti postižené tím, že pod tíhou těžkého života přicházejí o svoje dětství i zdraví. Odpovídá to Zábranského prožitku théravádového mnicha, který se potýká s rozbořením vlastního bezpečného teritoria, s hrůznou realitou ve vnějším světě, a jeho větám, podle nichž ho zážitek ničivosti tsunami a blízkosti smrti vede k potřebě vědomí utrpení a soucítění, které je obecnější.

Miloš Zábranský k tomu říká: „Mniši však nepracují s finanční pomocí, proto až po tsunami a na žádost místních lidí na Srí Lance jsem dostal kameru do ruky a stal se filmařem – kameraman, který dokumentuje dění kolem sebe. Natáčel jsem pro více charitativních organizací, ale s UNICEFEM se mi líbilo jít až do hraných příběhů. A tam už byla zase cesta zpět, návrat k „Životu režiséra…“

Příběhy čtyř dětí z různých míst světa vznikly v letech 2004-2007 především za podpory organizace UNICEF, původně jako charitativní projekt do pořadu TV Nova „Na vlastní oči“. Charita, kterou na komerční televizi vidělo hodně diváků, byla velmi úspěšná. Komerční televize si stanovila podmínku, že reportéři namluví jednotlivé postavy a komentáře. Zóna je proto přímočarý a všeobecně srozumitelný dokument – vysvětlující komentář, pohled skrze dětský svět, názorně rekonstruované příběhy i Zábranského úvahy – to všechno vyzývá k otevřenosti pro druhé a pomoci. Hlavně pro mladé, dospívající publikum může být Zóna ideálním filmem, protože má jasné poselství a jednoduchou cestou učí soucitu a globálnímu rozhledu. Její mezinárodní premiéra byla na festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.


Na tento unikátní film se můžete podívat v anglickém jazyce po registraci do služby vimeo a uhrazení poplatku za streaming, nebo stažení.

Staňte se VIP klientem

Sdílet: FacebooktwitterlinkedinFacebooktwitterlinkedin

Štítky:


Informace o autorovi:

Roman Kozák
Roman Kozák
Roman Kozák je vystudovaný scenárista a dramaturg, milovník krajiny a na tomto místě zanechává odkazy a krátké poznámky k dokumentárním filmům. Jejich společné téma napadlo ho symbolizovat (díky jednomu nečekanému nálezu při procházce v poli za domem) úlomkem pravěké sekerky pod jedoucím kombajnem. Ať tato stránka poslouží k lepšímu povědomí o některých aktuálních a zajímavých tématech.